Warto Wiedzieć
Jakie są korzyści?
Ochrona płodności: najważniejszą korzyścią poddania się procedurze krioprezerwacji tkanki jajnika jest zabezpieczenie płodności, które otwiera drzwi do wielokrotnego zajścia w ciążę (pierwszą oraz kolejne) bez konieczności dalszych medycznych interwencji.
Odzyskanie funkcji hormonalnej jajnika: krioprezerwacja nie tylko chroni zdolność do prokreacji, ale także pomaga w przywróceniu funkcji hormonalnej jajnika, co ma znaczenie w kontekście zdrowia ogólnego pacjentki. Wpływa korzystnie na serce (działanie kardioprotekcyjne), zmniejsza ryzyko osteoporozy oraz demencji starczej. Przeszczepione fragmenty jajnika mogą pełnić funkcje endokrynne i produkować komórki jajowe nawet przez okres 2-3 lat po transplantacji.
Nie opóźnia leczenia onkologicznego: metoda krioprezerwacji tkanki jajnika nie koliduje z leczeniem onkologicznym pacjentki, co jest szczególnie ważne gdy dość szybko trzeba rozpocząć leczenie systemowe
Niskie ryzyko powikłań chirurgicznych: procedura krioprezerwacji jest stosunkowo bezpieczna, a ryzyko powikłań chirurgicznych szacowane jest na zaledwie 1%.
Jakie jest ryzyko?
Potrzeba co najmniej dwukrotnej laparoskopii: ważne jest, aby pamiętać, że krioprezerwacja wymaga co najmniej dwukrotnego wykonania laparoskopii (pobranie materiału i transplantacja).
Rzadkie incydenty zatorowo-zakrzepowe: Po transplantacji, istnieje ryzyko wystąpienia incydentów zatorowo-zakrzepowych, które mogą skrócić okres prawidłowego funkcjonowania przeszczepionego jajnika.
Najczęściej zadawane pytania?
Odpowiedź: Krioprezerwacja tkanki jajnika to procedura polegająca na zamrażaniu fragmentu tkanki jajnika w bardzo niskich temperaturach w celu zachowania płodności u kobiet, które stoją przed ryzykiem utraty zdolności do rozrodu z powodu leczenia onkologicznego, hematologicznego lub innych chorób medycznych. Stosuje się ją w celu zachowania możliwości przyszłego macierzyństwa po zakończeniu leczenia, które może wpłynąć na funkcje jajników.
Odpowiedź: Krioprezerwacja tkanki jajnika jest zwykle polecana dla pacjentek w wieku prokreacyjnym (18-40 lat), które mają zdiagnozowaną chorobę onkologiczną lub hematologiczną, a leczenie może wpłynąć na ich zdolność do rozrodu.
Odpowiedź: Korzyścią jest zachowanie możliwości przyszłego macierzyństwa po zakończeniu leczenia onkologicznego lub hematologicznego. To daje nadzieję na zachowanie płodności i planowanie rodziny po wyleczeniu.
Odpowiedź: Zazwyczaj krioprezerwacja tkanki jajnika nie wpływa na skuteczność leczenia onkologicznego lub hematologicznego, ale lekarz musi dostosować plan leczenia, aby minimalizować ewentualne ryzyko.
Odpowiedź: Program Polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentek chorych onkologicznie na terenie Województwa Dolnośląskiego na lata 2023-2025 realizowany jest ze środków finansowych Samorządu Województwa Dolnośląskiego i jest bezpłatny dla pacjentek.
Odpowiedź: Tak, w ramach Programu w siedzibie Realizatora – Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu zapewnia wsparcie psychologiczne i doradztwo, które pomagają pacjentkom zrozumieć i przystosować się do procesu krioprezerwacji oraz jego wpływu na zdolność do rozrodu.