Choruję na nowotwór, czy mam szansę na własne dzieci w przyszłości?
Diagnozę choroby nowotworowej otrzymują coraz młodsze osoby. Jest to szok i traumatyczne doświadczenie zarówno dla pacjenta jak i dla jego najbliższych. Nic wiec dziwnego, że priorytetem staje się ratowanie życia, a inne kwestie związane z przyszłością zostają odsunięte na dalszy plan.
Obecnie leczenie chorób nowotworowych staje się coraz bardziej zaawansowane i skuteczne, a rak przestał być uważany za chorobę nieuleczalną. Wielu pacjentów po leczeniu uwalnia się od choroby nowotworowej.
Rak nie musi odbierać szansy na posiadanie własnego dziecka
Skupiając się na ratowaniu życia, niestety często pomijany jest istotny aspekt dotyczący negatywnego wpływu chemioterapii, radioterapii lub innych metod leczenia na płodność pacjentki. Te metody niezwykle skuteczne w walce z nowotworem mogą czasowo lub trwale wpłynąć na możliwość posiadania potomstwa. Pacjenci, koncentrując się na walce z rakiem nie zastanawiają się jak będzie wyglądało ich życie po wygranej walce z chorobą, a niepłodność rzutuje na późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie, kondycję psychiczną i zdrowotną. Dlatego zadbanie o możliwość posiadania potomstwa po zakończonym leczeniu onkologicznym jest tak ważne!
W odpowiedzi na te problemy powstała nowa dziedzina medycyny - Oncofertility, która koncentruje się na możliwości zabezpieczenia płodności przed agresywnym leczeniem onkologicznym, aby po wyleczeniu pacjent prowadził „normalne” życie i posiadał własne potomstwo. W dzisiejszych czasach jest to możliwe, a medycyna oferuje kilka rozwiązań. Są to między innymi: zamrożenie komórek jajowych, mrożenie zarodków oraz metodę krioprezerwacji tkanki jajnika.
Pacjentki i ich bliscy powinni znać możliwości ochrony płodności!
Mimo ciągłego rozwoju tej dziedziny, nadal obserwuje się niewielką świadomość na temat tego zagadnienia w społeczeństwie. Finalnie niewiele kobiet z diagnozą nowotworową, deklarujących chęć posiadania potomstwa zabezpiecza swoją płodności. Powodem jest brak dostępu do odpowiednich informacji na temat ryzyka związanych z leczeniem jak i na temat dostępnych metod zabezpieczających płodność. Dlatego tak ważne jest, aby każda osoba z diagnozą choroby nowotworowej została poinformowana o możliwości utraty płodności i wspólnie ze specjalistami z dziedziny onkologii, ginekologii i położnictwa ustaliła indywidualną ścieżkę jej zabezpieczenia.
Jedną z metod zabezpieczenia płodności kobiet chorych onkologicznie lub hematologicznie jest krioprezerwacja – zamrożenie fragmentów tkanki jajnika. Przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią, radioterapią lub innymi metodami pacjentki mogą zabezpieczyć swoją płodność po to, by po wyleczeniu choroby nowotworowej miały możliwość w sposób naturalny zajść w ciążę.
Na czym polega krioprezerwacja tkanki jajnika?
Podczas zabiegu laparoskopii pobiera się fragment jajnika, który zostaje zamrożony. Po wyleczeniu choroby nowotworowej, kiedy pacjentka podejmie decyzję o macierzyństwie zamrożone fragmenty tkanki jajnika zostają wszczepione pacjentce, przywracając jej naturalne funkcje hormonalne i cykl miesięczny dzięki czemu będzie mogła zajść w ciążę bez dodatkowych medycznych interwencji.
Gdzie można dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczenia płodności w przypadku choroby onkologicznej?
Metoda ta stosowana jest m.in. w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza we Wrocławiu w związku realizacją Programu Polityki Zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentek leczonych onkologicznie na terenie województwa dolnośląskiego w latach 2023-2025”.
Do programu mogą przystąpić kobiety w wieku 18-40 lat z diagnozą choroby onkologicznej, które posiadają plany macierzyńskie po zakończeniu procesu leczenia.
Program ten jest bezpłatny, finansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Jeżeli znasz osoby chore onkologicznie – porozmawiaj o tym zagadnieniu – być może część osób nie ma świadomości, że płodność można zabezpieczyć.
Informacje na temat Programu
Strona internetowa programu Oncofertility: https://zachowajplodnosc.pl
e-mail:
Telefonicznie: +48 733 977 786
Instagram https://www.instagram.com/zachowajplodnosc/
Facebook https://www.facebook.com/zachowajplodnosc
Youtube //www.youtube.com/@ZachowajPodnosc">https://www.youtube.com/@ZachowajPodnosc